Enflasyon ve ekonomik sakinlik tasası borsalarda sert düşüşlere neden oldu

Getty Images

Dünya çapında artan enflasyonun global çapta ekonomik sakinliğe yol açacağı istikametindeki tasaların artması, ABD’den başlayarak dünya borsalarında sert düşüşlere neden oldu.

ABD’de teknoloji paylarının tartıda olduğu Nasdaq endeksi dün yüzde 4,7 düştü.

Düşüş oranı, ABD’nin en büyük şirketlerinin birçoklarının yer aldığı S&P 500 endeksinde yüzde 4’ü, Dow Jones endeksinde yüzde 3,5’i aştı.

ABD borsalarında 2020’den bu yana bir günde bu oranda sert bir düşüş görülmemişti.

Asya borsalarında da misal bir trend görüldü. Bugün Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,3, Japonya’nın gösterge endeksi Nikkei ise yüzde 1,8 düştü.

Dün yüzde 9 ile son 40 yılın en yüksek enflasyonunun açıklandığı İngiltere’de de FTSE 100 endeksi sabah saatlerinde yüzde 2,5 düştü.

Fransa’da Cac-40 endeksinde yüzde 1,8; Almanya’nın Dax endeksinde yüzde 1,9 düşüş görüldü.

İngiltere merkezli varlık idaresi şirketi Hargreaves Lansdown’da Kıdemli Analist Susannah Streeter, finansal piyasalardaki düşüşlerin yatırımcıların resesyon kaygılarının derinleşmesinden kaynaklandığını söylüyor.

PERAKENDE ZİNCİRLERİNİN KÂRI BEKLENTİLERİN ALTINDA

ABD’de finans piyasalarında haftalardır devam eden düşüşler, dün ülkenin en büyük perakendecilerinin yatırımcı beklentilerinin altında kâr açıklamasıyla perçinlendi.

Perakende zinciri Target, yükselen petrol ve nakliye maliyetlerinin kârını geçen yıla nazaran yarıya indirdiğini açıklayarak beklentilerin gerisinde kaldı.

Şirketin payları yüzde 25 paha kaybederek son 30 yılın en sert düşüşünü yaşadı.

Target’ın finansal sonuçlarını paylaştığı açıklamasında maliyetlerin bu yıl beklenenden 1 milyar dolar daha yüksek olacağı belirtildi. Firma, tedarik zinciri baskılarının en az 2023 yılına kadar olağana dönmesini beklemediğini de duyurdu.

New York merkezli Great Hill Capital isimli yatırım şirketinin İdare Konseyi Lideri Thomas Hayes bahisle ilgili yorumunda, Target’in sonuçlarının yatırımcıları öteki paylarda de düşüş yaşanacağı tarafında endileşendirdiğini söylüyor.

Dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart’ın yükselen enflasyonun tesiriyle kârında “beklenmedik” bir düşüş açıklamasıyla birlikte payları bir günde yüzde 11 kıymet kaybetti. Bu 1987’den bu yana görülen en sert günlük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Perakende şirketleri sonuçları, ABD’de son 40 yılın en yüksek yıllık enflasyonunun (yüzde 8,5) tüketici harcamalarını nasıl etkilediğini göstermesi nedeniyle yakından izleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.