En düşük emekli maaşı 7500 TL oldu

ÖNDER YILMAZ/ANKARA- *Buna göre; bu yıl emekli olacağı öngörülen 2 milyon 250 bin EYT’liyi de kapsayacak yasayla en düşük emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarıldı. Zamlı maaş nisanda uygulanacak.

*15 milyon emekli ise 2 bin liralık bayram ikramiyesi alacak. Bu rakam daha önce 1100 liraydı.

*EYT’li vatandaşların emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için SGK çalışanlarına 3 ay süreyle fazla mesai ücreti verilecek. 50 saatlik mesai sınırı 100 saate çıkarılacak ve normal mesai ücretinin 10 katı ücret ödenecek. Böylece bir çalışanın aylık fazla mesai ücreti 5 bin 400 lirayı bulacak.

*Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira olacak.

*Muharip gazilerin aylıkları arasındaki farklılıklar giderilecek ve asgari ücretin net tutarında aylık ödenecek.

*Kanunla kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırma süresi arttırılıyor. Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek.

*Geçici işçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek.

*Cumhurbaşkanı kararı ve tevcihiyle deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesi veya bunlarla mücadele edilmesiyle meydana gelen zararların giderilmesinde yaptığı çalışmalar veya sunmuş olduğu katkılarla üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlık gösteren Türk vatandaşlarına Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası verilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*