Dünya basınından İstanbul Havalimanı’na övgü dolu kelamlar

İGA açıklamasına nazaran, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı’nın başarısı, Avrupa ve ABD’deki hava yolu şirketlerinin sıkıntı vakitlerden geçtiği günlerde parmakla gösterilmeye devam ediyor.

Nikkei Marketing Journal’deki habere nazaran, Türk havacılık bölümü oyuncuları, Kovid-19 krizinin en ağır olduğu devirde bile bilhassa kamu işletmeleri çalışanlarının birçoklarının işten ayrılmasına müsaade verilmemesi sayesinde taleplerdeki ani canlanmaya cevap verebildi. Gazetede değinilen bir öbür nokta da tıpkı anda sayısız uçağın iniş ve kalkış yaptığı İGA İstanbul Havalimanı’nda, terminaldeki kalabalığa karşın karmaşadan eser olmaması.

Öte yandan yolcu sayısındaki süratli artışın operasyonel süreçlerde hiçbir aksamaya neden olmadığına dikkat çekildi.

Nikkei Marketing Journal’da yer alan haberde her ikisi de Türkiye için değerli pazarlar olan Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle, 2022 yılında bu iki ülkeden gelecek turistlerin sayısında düşüş beklendiği vurgulansa da İstanbul Havalimanı’nın idaresinden sorumlu İGA tarafından, yolcu sayısının 2019 yılındaki düzeylere ulaşmasının beklendiği lisana getirildi.

Türkiye’de turizmin öncelikli hâle geldiği anlatılan haberde, karantina mühletince yalnızca yabancı turistlerin sokağa çıkmalarına müsaade verilerek ülkeye turist akınının sürdürüldüğü bilgisine yer verildi.

Fransız Les Echos Gazetesi de Türk Hava Yolları’nın 2018 yılında açılan İGA İstanbul Havalimanı’nın artan kapasitesinden her zamankinden fazla faydalandığı bilgisine yer verdi.

Yolcu trafiği sıralamasında kesin bir yer belirtmek için şimdi çok erken olsa da İGA İstanbul Havalimanı’nın mayıs ve haziran aylarında milletlerarası trafik bakımından hala Londra Heathrow, Charles De Gaulle, Amsterdam ve Frankfurt havalimanlarının önünde olduğunun altı çizildi.

UNWTO VE FORBES TRAVEL DA İSTANBUL HAVALİMANI’NI ÖRNEK GÖSTERDİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Türkiye’nin önde gelen destinasyonlardan biri olduğunu ve turizm altyapısına kıymetli yatırımlar yapıldığını aktardı.

Pololikashvili, “Türkiye elbet önde gelen turizm destinasyonlarından biri. Son yıllarda, turizm altyapısına değerli ölçüde yatırım yapıldı. Bunlardan en dikkat cazibeli olanı İGA İstanbul Havalimanı.” değerlendirmesinde bulundu.

Pololikashvili, Türkiye’nin bu yıl ve gelecek yıllar için daha fazla ziyaretçi çekebilmek ismine muhtaçlığı olan profesyonel insan kaynağına ve turizm bölgelerine sahip olduğuna işaret etti.

Forbes Travel Guide Rating Lideri Amanda Frasier de birtakım destinasyonların havalimanları için altyapıya ve toplu ulaşım sistemlerine yaptıkları yatırımların takdire bedel gayretler olduğunu belirterek, İstanbul’un dayanılmaz bir yeni havalimanının olduğunu ve kimi memleketler arası rotaların, ulaşımı çok daha uygun hâle getirdiğini söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.