Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahran’a gidiyor! Çantada 6 belge var

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emîrlikleri (BAE) ve İsrail ile olağanlaşma sürecine giren Türkiye, bir yandan da İran ile ilgilerin düzeyini yükseltmek için adımlar atıyor. Bu kapsamda, 19 Temmuz’da Tahran’ı ziyaret etmeyi planlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir ortaya gelecek.

İki bağlardan bölgesel sorunlara kadar birçok mevzuyu ele alacak iki önderin, münasebetleri geliştirmek ve hızlandırmak için mutabakat zaptı imzalanması bekleniyor. İmzalanacak zapta nazaran iki komşu ülke ortasında çeşitli alanlarda uzun vadeli iş birliği geliştirmek için ortak sistemler kurulacak.

Mutabakat zaptında Türkiye, İran ve BAE arasındaki ticaret koridoru ile ilgili sürecin de yer alması bekleniyor. BAE’den çıkan ve İran üzerinden Türkiye’de İskenderun limanına ulaşan ticaret rotasıyla, nakliye müddeti 21 günden bir haftaya düşmüştü.

TAHRAN’DA AĞIR GÜNDEM

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran çantasında; terör, göç, insan kaçakçılığı üzere güvenlik hususları bulunuyor. Erdoğan, İranlı mevkidaşı ile bu konulardaki  dayanışmayı artırmak için atılacak adımları ele alacak. Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında yaşanan güç krizi ve Güney Kafkasya’nın istikrarı için oluşturulan 3+3 platformu da masadaki başlıklar ortasında. Karabağ zaferi sonrası gündeme gelen 3+3 formatındaki toplantılar Türkiye, İran, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’dan uzmanlar yer alıyor. Platformun bir sonraki toplantısı İran’da gerçekleştirilecek.

SURİYE KAPSAMLICA ELE ALINACAK

İki ülke ortasındaki en kritik mevzu ise Suriye sıkıntısı. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik düzenlemeyi planladığı askerî harekât öncesinde İran ziyareti büyük ehemmiyet taşırken, Tahran’da bu sorunun de kapsamlı bir halde ele alınması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara’yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında Türkiye’nin Suriye beklenen operasyonuna ait değerlendirmeler yapmıştı. Abdullahiyan “Türkiye’nin bu husustaki güvenlik telaşlarını çok düzgün anlıyoruz. Birebir vakitte özel bir operasyonu gündeme getirmesini de anlıyoruz. Bu hususta bedelli meslektaşım Çavuşoğlu ile de ayrıntılı incelemelerde bulunduk, konuşmalar yaptık. Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik telaşları bir an evvel ve kalıcı biçimde giderilmelidir” diye konuşmuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.