Çöp meskende bulunan çocuğun annesi konuştu: Kardeşim oğlumu annemin cenazesinde kaçırdı

Bursa’da çöp konuttaki kilitli odada teyzesi tarafından alıkonulup, baygın halde bulunan Cem Muhammet A.’nın annesi konuştu. Eşinden ayrıldıktan sonra oğlunu 19 aylıkken annesine bırakarak, Antalya’ya çalışmaya gittiğini belirten anne “3 yıl evvel annem vefat etti. Hem annemin cenazesine katılmak hem de oğlumu almak için Bursa’ya geldim. Kardeşim cenaze törenindeyken çocuğumu kaçırdı” dedi. 

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde Kamuran Pınar A.’nın kiracı olarak yaşadığı daireye mahkeme kirasını ödemediği gerekçesiyle tahliye kararı verdi.

Kararın akabinde konuta giden icra grubu, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Kapının açılmasının akabinde gruplar, çöp meskenle karşılaştı. Meskenin giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra takımlar konuttan ayrıldı.

Ertesi gün çilingir yardımıyla meskene giren Kamuran Pınar A., mahkemenin tahliye kararına uymayıp, meskene girmeye devam ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Kamuran Pınar A., tabirinin akabinde hür bırakıldı.

ÇÖP MESKENDEN ÇOCUK ÇIKTI

Bu sırada çöp meskenin temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi takımlarına haber verildi. Meskene gelen takımlar, paklık çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kitli olduğunu belirledi. Kapıyı kırarak içeri giren paklık vazifelileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı.

Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üzerine sıhhat ve polis takımlarına haber verildi. Çöp meskende tutulan çocuk, sıhhat grubunun birinci müdahalesinin akabinde ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılarak, tedaviye alındı.

Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu düşünülen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve bedeninde yaralar olduğu görüldü.

ÇOCUK YEĞENİ 

Olayın akabinde polis takımları, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp konutta tutulduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Gruplar, Kamuran Pınar A.’ya ulaşamadı. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın kız kardeşi Yasemin A.’nın olduğu ve isminin de Cem Muhammet A. olduğu belirlendi.

Kamuran Pınar A.’nın uzun vakittir kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu konutta kilitli bir odada tuttuğu belirlendi. Cem Muhammet A., hastanedeki tedavisinin akabinde Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü gruplarınca muhafaza altına alınırken, yeğenini 1 yıldır alıkoyduğu argümanıyla tekrar gözaltına alınan teyze Kamuran Pınar A., emniyetteki süreçlerinin akabinde ‘çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

“ANNESİ ÇOCUĞU İSTEMEDİ”

Emniyette susma hakkını kullanan Kamuran Pınar A. savcılıktaki sözünde, annesi istemediği için yeğenine kendisinin baktığını söyledi. Güvenlik vazifelisi olarak çalıştığını, eşinden boşandığı ve 1 çocuğunun bulunduğunu belirten Kamuran Pınar A. tabirinde, “Yeğenim anneannesi ile birlikte kalıyordu. Annem öldükten sonra kent dışında yaşayan kardeşim ile irtibat kurmaya çalıştım. Ama annesi çocuğu istemedi. O yüzden çocuğu yanıma aldım. Annesi istemediği için yeğenime ben bakıyordum. Kardeşimin çocuğunu kabul etmesi için de vakit zaman irtibat kurup, ikna etmeye çalışıyordum” dedi.

Tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakılan Kamuran Pınar A., savcılık talimatıyla Çocuğa eziyet suçlamasıyla bir kere daha gözaltına alındı.

Kamuran Pınar A

YÜRÜRKEN ZORLANIYOR, DAİMA YEMEK İSTİYOR

Soruşturma sürerken, Cem Muhammet A. Antalyada yaşayan annesi Yasemin A.ya teslim edildi. Bursa’ya gelerek savcılık kararıyla çocuğunu teslim alan anne Yasemin A., Antalya’ya dönerken, yaşadıklarını anlattı.

Sosyal Hizmetler vazifelilerinin kendisini uyararak çocuğuna yaşadıklarıyla ilgili soru sormamasını söylediklerini belirten ve Cem’in pedagog takviyesi alacağını söyleyen anne, yemek yememeye ve hareketsiz kalmaya bağlı olarak da oğlunun kaslarında zayıflama olduğunu söyledi.

Yasemin A., “Yürürken zorlanıyor. Bacakları çok güçsüz. Şu anda çok aç. Daima yemek istiyor. Fakat tabip azar azar yemesi gerektiğini söyledi. Protein yüklü beslenecek. Özel bir beslenme programı uygulanacak” dedi.

“HİÇ OKULA GİTMEDİ”

Yasemin A. eşi ile şiddet gördüğü için boşandıktan sonra, çocuğunu 19 aylıkken bakması için annesine bırakarak, Antalya’ya çalışmaya gittiğini belirtti. El Sanatları öğretmeni olduğunu belirten Yasemin A., o süreci şu sözlerle anlattı:

Antalya’da çalışıp, sistemimi kurduktan sonra çocuğumu yanıma alacaktım. Annem ve oğlumla her gün telefonda konuşuyordum. Belli aralıklarla Bursa’ya gelerek oğlumu görüyordum.

Çok zeki bir çocuktu. Daha 10 aylıkken çatal kullanarak yemek yiyordu. 3 yıl evvel annem kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Hem annemin cenazesine katılmak hem de oğlumu almak için Bursa’ya geldim. Kardeşim Kamuran Pınar A., cenaze törenindeyken çocuğumu kaçırdı.

Kendisi hakkında kabahat duyurusunda bulunup, arama kararı çıkarttırdım. Lakin ortaya pandemi devri nedeniyle yasaklar girdiği için Bursa’ya gelemedim. Kardeşimin makul bir adresi olmadığı için de kendisine ulaşamadım.

3 yıldır çocuğumu bırakın görmeyi, sesini bile duyamıyordum. İşin acı tarafı çok sezi ve akıllı olan oğlum hiç okula gitmedi. Okuma ve yazma bilmiyor.”

KENDİ KIZINI DA BABASINDAN KAÇIRDI

Kız kardeşi Kamuran Pınar A.nın ruhsal sıkıntıları olduğunu söyleyen Yasemin A., kardeşinin 15 yaşındaki kızı Esra Zeynep A.’yı da 1,5 yaşındayken babasından kaçırdığını ve yıllarca babasının da çocuğuna ulaşmak için uğraştığını öne sürdü.

ÇOCUKLAR DEVLET KORUMASINDA

Bu ortada Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ile Bursa Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma sonrası Kamuran Pınar A.’nın kızı Esra Zeynep A. Bursa’da, Yasemin A.’nın oğlu Cem Muhammet A. ise Antalya’da annesinin yanından alınarak muhafaza altında tutulması için Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüklerine teslim edildi.

Yeniden gözaltına alınan Kamuran Pınar A.’nın emniyet müdürlüğündeki sorgusu devam ediyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.