Çin’in GSYİH büyümesi beklentileri karşılamadı

Çin, ikinci çeyrekte yüzde 0.4’lük GSYİH büyüme sağladı.

Analistler, ikinci çeyrekte yüzde 1’lik bir büyüme iddia ediyorlardı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran, hazirandaki sanayi üretimi de, bir evvelki yıla nazaran yüzde 4.1 olan kestirime kıyasla yüzde 3.9 artarak beklentilerin altında kaldı.

Bununla birlikte, haziran ayında perakende satışlar, evvelki düşüşten kurtularak ve evvelki yıla nazaran büyüme olmayacağı beklentilerini aşarak yüzde 3.1 arttı. Önde gelen e-ticaret firmaları geçen ayın ortasında promosyonlu alışveriş şenliği düzenledi.

YÜZDE 14’LÜK BÜYÜME ORANININ ALTINDA

Haziran ayında perakende satışlar, araba, kozmetik ve ilaç dahil olmak üzere birçok kategoride yapılan harcamalarla arttı. Fakat yemek, mobilya ve inşaat materyallerinde düşüş gerçekleşti. Perakende satışlar içinde, fizikî eserlerin çevrimiçi satışları, haziran ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 8.3 artarken, evvelki ayki yüzde 14’lük büyüme oranının altında kaldı.

Yılın birinci yarısı için sabit varlık yatırımı, varsayım edilen yüzde 6’ya kıyasla yüzde 6.1 artışla beklentilerin üzerinde geldi.

Toplam sabit varlık yatırımı aylık bazda yükseldi ve Haziran ayında Mayıs ayına nazaran yüzde 0,95 arttı. Altyapı ve imalat yatırımları, mayıs-haziran ayları ortasında misal yahut daha âlâ bir büyüme suratı yakalarken, gayrimenkulde büyüme suratı düştü. Yılın birinci yarısında gayrimenkul yatırımı, bir yıl öncesine nazaran yüzde 5,4 düşerek, yılın birinci beş ayındaki yüzde 4’lük düşüşü geçti.

Çin’in en büyük 31 kentindeki işsizlik haziran ayında salgın öncesi düzeylerden yüzde 5.8’e düştü, fakat 16-24 yaş kategorisi için bu oran yüzde 19.3’e yükseldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.