Bakan Kasapoğlu: Bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin heyecanını yaşıyoruz

9 ülkeden 81 atletin iştiraki ile Şırnak’ta dün start alan tertip Cudi Dağı eteklerinde Şırnak Üniversitesi yerleşkesinde kurulan 4’ü açık, 2’si kapalı olmak üzere 6 kortta başladı.

Turnuvada Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Kazakistan, Tunus, Polonya, İran, Gürcistan, İngiltere ve Litvanya’dan toplam 44’ü erkek 37’si kız olmak üzere 81 sportmen çaba ediyor.

Düzenlenen açılış programına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Belediye Lideri Mehmet Yarka, Ak Parti Milletvekili Rizgin Birlik, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ve çok sayıda davetli katıldı.

CENGİZ DURMUŞ: DÜNYANIN GÖZÜNÜN BURADA OLDUĞU BİR TURNUVAYI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Cudi Cup’ın şenlik havasında gerçekleştirildiğini kaydeden Türkiye Tenis Federasyonu Lideri Cengiz Durmuş, “Spor bakanlığımızın sporu tabana yayıyoruz talimatıyla stratejiler belirledik. Nasıl olacaktı ve birebir vakitte zincir halkalarını oluştururken dünyanın merkezinde nasıl yer edecektik değerli planlar yaptık. Biz de inancımız olan tenisin ‘ben yapıyorsam herkes yapabilir’ anlayışıyla çıktığımız yolda herkes tarafından oynanabilen spor olduğunu gösterme manasında bakanımızın talimatıyla yola çıktık. Şırnak özelinde lokal idarelerle neler başarılabileceğinin bir örneğini bu turnuva ile gördük. Bugün Şırnaklı 8 kızımız milletlerarası turnuvada yer alıyor. Birlikteliğin, sevginin, dostluğun, barışın en değerlisi centilmenliğin atletlerimizin rakibini yenerken bile korunması tenisin Anadolu’nun bir kesimi olduğunu gösteriyor. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum her vakit yanımızda oldu. Mahallî idareleri çok önemsedik sizlerin talimatıyla. Burada Şırnak’ta derme çatma tenis oynanırken valimizle bunun hayalini kurduk ve çok şükür ki dünyanın gözünün burada olduğu bir turnuvayı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

MEHMET YARKA: ŞIRNAK SPORDA HER GÜN GELİŞİM GÖSTERMEKTE

Geçtiğimiz sene Şırnak’ta tenis turnuvasını ulusal olarak gerçekleştirdiklerini kaydeden Şırnak Belediye Lideri Mehmet Yarka, “Bugün çok hisliyim 1 yıl üzere kısa müddette Şırnak son yıllarda huzur ortamı doğduktan ve mahallî seçimleri aldıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki kabinenin burada şenlik manasında aktiflikleri oldu. Birliktelik ve ahenk her vakit muvaffakiyet getirir. Valisi, milletvekilleri ve bütün üniteleri ile bir ortadayız. Şırnak çok çekti, bu gençler vaktinde çok çekti. Top seslerinden barut kokusundan bu gençlerin spor yapma imkanı yoktu. Spordaki her kolda Şırnak gün be gün gelişim göstermekte. Sporun birleştirici gücü vardır. Spor yapan birinde berbat kelam, kin olmaz” dedi.

ŞIRNAK VALİSİ ALİ HAMZA PEHLİVAN: CUDİ CUP, BİR HAYALLE BAŞLADI

Ali Hamza Pehlivan, Cudi Dağı’nın binlerce yıllık tarihi olduğuna değinerek, “Şırnak, üzerinde sayısız medeniyetler yaşamış son 40 yıldır terörle gayretin en keskin olduğu yerlerden. Her yerinde kahraman Mehmetçiğimizin, korucularımızın, polislerimizin izleri var. Onların o gayreti olmasa bugün bu tertibi yapamıyor olacaktık. Son yıllardaki çabanın kalıcı olması manasında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla güvenlik konseptleri oluşturuldu. Cudi Cup, bir hayalle başladı ve bugün milletlerarası bir tertibi yapıyoruz Tenis federasyonu liderimiz ve grubuna teşekkür ediyorum. Biz de yerelde valiliğimiz bağlı kurumlarımızla işin içinde olamaya uğraş ettik. Burada sporun birleştirici gücünü tertibe aktardık. Genç Türkiye’mizin genç bir iliyiz. Yaş ortalamamız 21 ve her geçen gün sportmen sayımız artıyor. 3-4 yıl öncesinde 20 binli rakamlardayken 50 bin bandına neredeyse yaklaştık. Bunlara tesislerle desteklemeyle oluyor. Elimizden geldiğince gençlerimizi tesislere yönlendiriyoruz. Benim için de bu hafta bir veda haftası oldu. 3 yıl hizmet etmeye çaba ettik gururla onurla onurla Şırnak vilayetimizde bir taş üzerine bir taş koyabildiysek onurunu yaşadık” biçiminde konuştu.

BAKAN KASAPOĞLU: BU HOŞ İMKANLARI ÜSTLERE TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Cudi Dağı’nda bayram havası olduğunu tabir eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlik haftasının coşkusu, heyecanı var. Bugün Cudi Dağı’nda sporun gücü ile gençlerin motivasyonu ve heyecanı ile halkımızın memnunluğu ile çiçekler açıyor. Bu hoş imkanları tıpkı bugüne kadar birlikte inşa ettiğimiz ve geliştirdiğimiz üzere daha üstlere taşımaya devam edeceğiz. Gençlik haftasını ve 19 Mayıs’ı kutluyorum. Cudi Cup vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız pahalı atletlerimize memnunlukla hatırlayacakları turnuva diliyorum. Bir hayalin gerçekleştiğini ve bu hayalin gerçeğe dönüşmesinin heyecanını paylaşıyoruz. Hiçbir hayal yalnızca o hayali kurarak gerçekleşmez. Hayallerin gerçeğe dönüşmesinin tek bir kuralı vardır; inanmak ve o inancın peşinden yılmadan koşmak. Bu tablo, bu inancın alın terinin hamasetin eseri. Bunu birlikte başardık” sözlerini kullandı.

“BU TERTİP EMEĞİN ÜRÜNÜ”

Bakan Kasapoğlu, çabayla yeni sportmenler kazandıracaklarını söz ederek, “Bu ulu bayrağı gururla dalgalandıracaklar. Bu tertip emeğin eseri, Tenis Federasyonu liderine teşekkür ediyorum. Spor dünyadaki en birleştirici olgulardan bir tanesi. Spor demek centilmenlik demek. Sonuçtan bağımsız rakibe hürmet duymak empati kurmak demek. Burada bu tesislerimizle milletlerarası standartlardaki kortlarımız öbür tarafta yarı olimpik havuzumuz, Şırnak Üniversitesi yerleşkesinde. Tesislerimiz ve imkanlarımız ile yalnızca spor iklimini yaşatmıyoruz, kardeşlik iklimini de yeşertiyoruz. Bu bölgede huzursuzluk çıkarmak isteyenlere bugüne kadar müsaade vermedik, bundan sonra da müsaade vermeyeceğiz. Bu topraklarda devlet millet el ele aydınlık yarınlar için verilen uğraşın pek çok şahidi var. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde aşılamaz denilenleri aştık, konulan tüm mahzurları birlikte yendik, yenmeye de hazırız. Birilerinin makus bahtı böyledir diyerek huzursuzlaştırmaya çalıştığı bölgeler istikrarın refahın, kalkınmanın ve güçlü yarınları sembolü. Şırnak’ta olduğu üzere Hakkari’den Kars’a, Kars’tan Edirne’ye tesislerimiz yükselmeye devam ediyor. Tüm halkımız nerede yaşıyorsa, tüm yapıtlara birebir biçimde erişecek. Devletimizin eli 85 milyonun elini tutacak, yüreğine dokunacak. Anadolu’nun birbirinden değerli evlatlarının sahip oldukları güçlenecek. Geldiğimiz bu düzey asla azımsanmayacak ve daha güçlü yarınlara hazırlık manasında da bir düzey. Bir yandan çağdaş devasa tesisleri inşa ederken mahalle ve köylerimize butik alanlar kazandırıyoruz. Sporun kuşaktan jenerasyona aktarılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye son 20 yılda eğitimden sıhhate, altyapıya, iktisada her alanda ihtilali gerçekleştirdiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın spora olan dayanağı ile tesis ihtilali de gerçekleştirildi. Ülkemizde lisanslı atlet sayısı 11 milyonu geçti. Avrupa’nın 40 ülkesinden daha fazla. Bu potansiyeli en güçlü halde kullanmak bizlerin sorumluluğu ve bunun için çalışıyoruz. Hizmet anlayışının bir yaklaşımı. Olimpiyat ve paralimpik oyunlarında 2020 Tokyo ne kadar gerçek yürüdüğümüzün en somut örneği. Bir ülkede spor gelişiyorsa, tesisleşme atılımı varsa, bilimsel bakış var demektir. Tesis altyapılarını tamamladık. Hakkari, Tunceli, Bitlis, Kars, Erzurum’da kış sporları her geçen gün artıyor. Bu dağlarda artık mutluluğun huzurun türküleri söyleniyor. Artık raket sesleri ile gençlerin sevinç sesleri ile yankılanıyor bu dağlarda” halinde konuştu.

“CUDİ CUP KLASİKLEŞEN HALE GELECEK”

Cudi Cup’ta yer alan 81 atletin dostluğun, kardeşliğin ve rekabetin örneğini sergileyeceğini lisana getiren Bakan Kasapoğlu, “Tenis severler de federasyonumuzun toplumsal medya hesaplarından maçları canlı izleyebilecekler. Cudi’de birinci milletlerarası turnuva tecrübesi yaşanacak. Bu hoş alan akşamları ise gençlik şenliğine dönüşecek ve birbirinden bedelli sanatkarlarımız burada sahne alacaklar. Cudi Cup klasikleşen bir hale gelecek. İstiyoruz ki her tenisçinin yolu Şırnak’tan bir sefer geçsin bundan 10 yıl sonra grand slam kazananların anılarında Şırnak yer alsın. Altuğ ve İpek de Fransa Açık’ta eleme maçlarını oynuyor. Onlardan da hoş haberler bekliyoruz. Turnuvada ter dökecek tüm sportmen arkadaşlarımıza muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, açıklamasının akabinde ise oynanacak tenis maçının para atışını gerçekleştirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.