Badminton Federasyonu ‘bütçe yok’ dedi, sportmenlerin hayalleri suya düştü!

Türkiye Badminton Federasyonu’nun talimatlara muhalif hareket etmesi atletleri ve ailelerini ayaklandırdı. Samsun ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen atletler, Federasyon Lideri Murat Özmekik’i şikayet etti.

Badmintonda memleketler arası turnuvalarda başarılı dereceler elde eden ulusal atletler, Türkiye Badminton Federasyonu Lideri Murat Özmekik’in keyfi kararları karşısında sessiz kalmadı.

Sırbistan’da düzenlenecek olan 19 Yaş Altı Avrupa Gençler Badminton Şampiyonası için belirlenen kontenjanın altında atletin kampa götürülürken, asıl skandal 15 Yaş Altı ve Büyükler kategorisinde yaşandı.

Federasyonun belirlediği talimatlara nazaran, Türkiye Şampiyonası’nda kendi kategorisinde birinci ikiye giren atletler 15 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’na götürülecekti. Fakat federasyon bütçesinin yetersiz kaldığını öne süren Lider Özmekik, yalnızca 1. olan atletleri kampa dahil etti.

Tek erkekler, tek bayanlar, çift erkekler, çift bayanlar ve karışık çiftler kısımlarında uğraş eden atletlerin birinci olanları kendi ortalarında eşleştirildi ve kendi kategorisinde ikinci olan atletler maddi olanaksızlıklar mazeret edilerek saf dışı bırakıldı.

‘BAKANLIK EK BÜTÇE VERİRSE…’

TBF’nin kendi internet sitesinde yer alan talimatnamede, “21-24 Eylül 2022 tarihinde İspanya’da yapılacak olan U15 Avrupa Şampiyonası’na Bakanlık tarafından ek bütçe verildiği takdirde gidilmesi planlanmaktadır. Kelam konusu turnuvaya gidecek atletler 15-20 Haziran 2022 tarihinde yapılan U15 Türkiye şampiyonasında verilecek kontenjanı geçmemek kuralıyla en fazla teklerde birinci 2 çiftlerde de 1. olan atletlerden Ulusal Kadro oluşturulacaktır” sözlerine yer verildi.

DÜNYA SIRALAMASINDAKİ SPORTMENLER DIŞARDA!

2003 yılından beri Badminton Federasyonu Lideri olan Özmekik’in 2021 yılındaki son seçimden sonra aldığı kararlar bardağı taşırma noktasına getirdi. Büyükler Badminton Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan ve dünya sıralamasında kıymetli derecelere sahip olan atletler da, federasyonda para olmadığı gerekçesiyle maçlara götürülmedi. Spor Bakanlığı’nın ek bütçe vermediğini öne süren federasyon, atletlerin memleketler arası turnuvalara katılmasına imkan sağlamadı.

Bu da yetmezmiş üzere, kimi sportmenlerin kendi imkanları ile turnuvalara katılma talebi de kabul görmedi.

HOCALAR SAF DIŞI

Federasyondaki bir öbür şikayet ise, şampiyonalara katılacak atletleri yetiştiren antrenörlerin yerine, Lider Özmekik’in İran’dan getirttiği bir antrenörü kafileye dahil etmesi.

ERDOĞAN’A ŞİKAYET ETTİLER

Yaşananların akabinde Samsun’a giden birtakım ulusal sportmenler, miting için kentte bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşmaya çalıştılar. Erdoğan’ı taşıyan otobüsün önünü kesen sportmenler, yaşananları tek tek anlattıktan sonra taleplerini içeren bir mektup verdiler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.