Altın fiyatları düşüşte, doların gözü ise enflasyonda

Küresel piyasalarda risk iştahı gelen şirket bilançolarının tahminlerin üstünde olmasıyla birlikte artıyor. Bu da altın fiyatlarının gerilemesine neden oluyor. Fed politikalarına yön verecek önemde veri enflasyon rakamları perşembe günü saat 15:30’da açıklanacak. 

8 Ağustos 2023 sabahında ons altın 1933 dolar seviyesinde işlem görürken, gram altın 1678 liraya alıcı buluyor.

Spot piyasada güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2794 lira

Yarım altın 5589 lira

Cumhuriyet altını 11127 lira

Gremse altın 27799 liradan el değiştiriyor.

DOLAR VE EURO’DA SON DURUM

Dolar uzun süredir geçemediği 27 TL’nin üstünde kalıcılık sağlamaya çalışıyor. Dolar bugüne 27,02 TL’den, Euro ise 29,7146 TL’den başladı. Öte yandan cari açığı azaltacak bir adım daha atıldı.

Bu hafta ABD’de gerçekleşecek yaklaşık 103 milyar dolarlık tahvil ihracı da yatırımcıların odağında bulunuyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün 42 milyar dolarlık 3 yıllık tahvil, yarın 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil ve perşembe günü 23 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihracı yapması bekleniyor.

Analistler, ihalelerdeki talebin piyasa beklentilerine yönelik önemli mesajlar verebileceğini aktararak, özellikle 30 yıllık tahvil ihracında oluşacak faiz oranlarının ve getiri eğrisindeki son durumun yakından takip edileceğini bildirdi.

Uzun vadeli tahvil faizlerinin enflasyon endişesi ve reel getiri arayışı nedeniyle son 12 yılın zirvesini geride bırakabileceğini aktaran analistler, bu durumun Fed’in sıkı para politikasının bir süre daha korunacağı sinyalini verebileceğini ifade etti.

PERŞEMBE ABD ENFLASYONU TAKİP EDİLECEK

Analistler, perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin de önemini vurgulayarak, 30 yıllık tahvil ihalesinin veriden önce tamamlanacağını ve bu durumun piyasa beklentilerini daha da öne çıkarması açısından önemli olduğunu bildirdi.

Öte yandan, Fed üyeleri de karışık mesajlar vermeyi sürdürüyor. New York Fed Başkanı John Williams, politikayı “bir süre” kısıtlayıcı tutmanın gerekliliğine işaret ederek, enflasyonun yavaşlaması durumunda gelecek yıl faiz indirimlerinin garanti edilebileceğini kaydetti.

Fed üyesi Michelle Bowman ise ek faiz artışlarının büyük ihtimalle gerekli olduğunu dile getirdi.

Fed’in açıkladığı tüketici kredileri verilerine göre ABD’de tüketici kredileri, haziranda 17,85 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx