AKP’nin iki numarası doktorları hedef aldı

AKP’li Hayati Yazıcı, öldürülen arkadaşlarının ardından protesto yapan doktorları hedef alarak “Bir hekim elbette ki yatakta olan hastasını bırakarak veya yoğun bakımdaki faaliyeti terk ederek bir göreve protestoya giremez, girmemesi gerekir” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, il protokolünün katılımı ile Rize’de gerçekleşen bayramlaşma programına katıldı.

Programın ardından gazetecilerin tarafından kendisine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Türk Tabipleri Birliği kapatılmalıdır” ifadeleri hakkında soru yöneltilen Yazıcı, şunları söyledi:

“O alana girmem, tecrübeli bir siyasetçiyim. Elbette demokratik ülkelerde, hukukun egemen olduğu ülkelerde, hukuk kurallarının içerisinde olduğu ülkelerde her vatandaşın; kanunlar çerçevesinde gösteri yapma ve protesto etme hakkı vardır. Ama bunun ölçülü olması lazım. Her hak, ölçülülük kriterine göre kullanılır.

Bir hekim elbette ki yatakta olan hastasını bırakarak veya yoğun bakımdaki faaliyeti terk ederek bir protestoya giremez, girmemesi gerekir. Bana göre o mesleğin etik kuralları ile bağdaşmaz. Bunları zorlayan, bunları yok sayan gerek bireysel gerekse örgütsel yapılar varsa bunlar yanlış yapıyor demektir. Ama bunun ötesinde başta da ifade ettim; protesto edebilir, eleştirisini ortaya koyabilir. Bununla ilgili hizmetin yürümesini, özellikle acil sağlık hizmetinin yürümesini engelleyecek bir eylem, etüdün içerisinde olamaz. Bu, mesleğin özü ile bağdaşmaz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.