AKP’de BAE krizi vazifeden alımla bitti: Cahit Özkan cephesinden açıklama

Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) ilgili açıklamaları parti idaresinde reaksiyona neden olan AKP Küme Başkanvekili Cahit Özkan dün vazifesinden ‘affını’ istedi. Özkan’ın yerine, geçmişte FETÖ kumpaslarını savunan ve Türkçe Olimpiyatları’nı öven paylaşımlarıyla gündeme gelen TBMM Adalet Kurulu Lideri, AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç getirildi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Özkan’ın BAE ile ilgili kelamlarının partinin fikirlerini yansıtmadığını söylemesinin akabinde Özkan hakkında istifa iddiları gündeme gelmişti. Fakat Özkan’ın danışmanı gazetemize yaptığı açıklamada, “İstifa üzere bir durumun kelam konusu olmadığını” söylemiş, “Cahit Özkan misyonuna devam ediyor” diye konuşmuştu.

Dün ise AKP MYK Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde toplanmıştı. Toplantının çabucak akabinde toplumsal medya hesabından açıklama yapan Cahit Özkan, AKP TBMM Küme Lideri İsmet Yılmaz ve çalışma arkadaşlarıyla yaptığı istişareler sonucunda “görevden affını istirham ettiğini” belirtti.

Özkan’a teşekkür eden İsmet Yılmaz da “Küme Lider Vekilimiz Sn. Cahit Özkan beyin misyondan af talebi yapılan kıymetlendirme sonucunda kabul edilmiştir. Kendisine bugüne kadar yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür ediyoruz” halinde paylaşım yaptı.

Daha evvel istifa üzere bir durumun gündemlerinde olmadığını söyleyen Özkan’ın danışmanı ‘af talebi’ sonrası Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

TOPLANTIDAN SONRA BİLDİRİ EDİLDİ

“O vakit için bize bildirim edilen rastgele bir durum yoktu” diyen danışman,“Cumhurbaşkanımız dün MYK toplasına katıldı. Toplantı içerisinde alınan karar bu tarafta olduğu için daha sonra liderimiz affını talep ederek vazifesinden ayrıldı ve toplumsal medya hesabından yayınladık” diye konuştu.

MYK toplantısında yapılan istişare sonrası yalnızca AKP Küme Başkanvekilliği misyonundan alındığını belirten danışman, Özkan’ın Denizli Milletvekilliği vazifesinin devam ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

AKP Küme Başkanvekili Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın Youtube programına konuk olmuştu.  

İktidarın “FETÖ finansörü” olmakla suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri ile yine geliştirilmeye çalışılan münasebetlere ait konuşan Cahit Özkan, “15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Temel sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O vakit siz niçin Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte bağ kurmamızı istediniz? Zira Cumhuriyet Halk Partisi bize “Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?” dedi. Güya Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek milletlerarası süjesi ve onlarla ilgi kurmadık diye Türkiye milletlerarası toplumda yalnızlaştığı sözlerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…” demişti.

PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ YANSITMIYOR

Cahit Özkan’ın bu açıklamalarıyla ilgili AKP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik gece 12.06’da bir paylaşım yapmıştı.

Ömer Çelik, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri münasebetlerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilgileri Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Lideri Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı inanç ve hürmete dayalı olarak ilerlemektedir.” demişti.

ŞİİR DE KURTARAMADI

Geçen salı günü ise Özkan, Çelik ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak “Sıkı dostlar ortasına kimse giremez” demişti. Daha sonra da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan bir fotoğrafını paylaşan Özkan, Abdurrahim Karakoç’un şiirinin kelamlarını eklemişti.

Özkoç’un paylaşımında şu kelamlar yer alıyordu;

“Beden ölür, çürür, cana bakın siz.  Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar. Haktan hakikatten yana bakın siz.”

Lakin Özkan’ın vazifeden alınmasına ne Çelik ile paylaştığı ‘sıkı dost’ fotoğrafı ne de Erdoğan için paylaştığı şiir mahzur oldu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.