AK Parti’de ‘yeni iktisat modeli’ tasası: Nebati toplantıya davet edildi

AK Parti içerisinde yeni iktisat modeline yönelik telaş ve eleştirililerin lisana getirildiği, AK Parti Genel Lider Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim stratejisi takımının son toplantısında da bu telaşların gündeme geldiği belirtildi. Fiyat artışları ve enflasyonun konuşulduğu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bir sonraki toplantıya davet edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. Toplantıda, kiralara müdahale ve muhakkak eserlere sabit fiyat uygulaması da tartışıldı.

Türkiye gazetesinden Ulu Kayaoğlu’nun AK Parti kulislerinden aktardığı haberde, şu sözlere yer verildi:

“AK Parti kulislerinde bir müddettir, yeni iktisat modeline yönelik telaş ve tenkitler lisana getiriliyordu. Edinilen bilgilere nazaran bu husus, AK Parti Genel Merkezi bünyesinde, Genel Lider Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim stratejisi takımının son toplantısında da gündeme geldi. Toplantıda geçim külfeti, fiyat artışları ve enflasyon konusunda yapılması gerekenler ve teklifler değerlendirildi. Strateji grubu tarafından, önceliğin enflasyonla gayrete verilmesi gerektiği ve para siyasetine yönelik yeni adımların atılmasına yönelik görüşler lisana getirildi. Tartışılan bu tekliflerin kıymetlendirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bir sonraki toplantıya davet edilmesi kararlaştırıldı. Nebati’nin önümüzdeki günlerde AK Parti seçim strateji takımının yapacağı toplantıya katılacağı ve yeni ekonomik modelle ilgili bilgilendirme yapacağı belirtildi. Toplantıda strateji grubu de kendi görüş ve tekliflerini anlatacak.

Strateji takımının toplantısında, kiralara müdahale ve aşikâr eserlere sabit fiyat uygulaması üzere teklifler de masaya geldi. Bu tekliflerin özgür piyasa iktisadının mantığına karşıt olduğuna, girdi fiyatlarının daima artış gösterdiği bir ortamda konut fiyatlarına yahut kiralara müdahale edilemeyeceğine dikkat çekiliyor. Toplantılarda “Eğer inşaat girdi fiyatlarına müdahale etmiyorsanız, konut fiyatlarına da edemezsiniz. Kamu olarak yapılacak tek şey, kamu alanındaki fiyatları belirlemek, en fazla TOKİ’nin yapacağı meskenlerin uygun fiyatla satılması formunda bir adım olabilir” kıymetlendirilmesi yapıldı. AK Parti kaynakları, Nebati ile yapılacak toplantıda bu bahsin da gündeme geleceğini kaydetti.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.