ABD’nin Rusya Büyükelçisi Sullivan emekliye ayrılacak

ABD’nin, eski Lider Donald Trump devrinde atanan Rusya Büyükelçisi John Sullivan’ın misyon mühletinin dolduğu, deneyimli büyükelçinin emekliye ayrılacağı bildirildi. ABD’nin Rusya Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin Rusya Federasyonu Büyükelçisi John J. Sullivan, ABD elçisi olarak vazife mühletini tamamladı ve bugün Moskova’dan ayrıldı.” sözü yer aldı.

Eski Lider Trump periyodunda atanan Sullivan’ın Rusya’da 3 yıl vazife yaptığı, yeni atama yapılana kadar Elizabeth Rood’un ABD Büyükelçiliği Moskova Maslahatgüzarı olarak misyon alacağı belirtilen açıklamada, Sullivan’ın emekli olacağı kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna ile savaşa girdiği bir devirde ABD-Rusya ilgilerini yürüten Sullivan, Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Adalet, Savunma ve Ticaret bakanlıklarında üst seviye konumlar da dahil olmak üzere, 40 yıl boyunca ABD’nin çeşitli kurumlarında 5 ABD lideri devrine tanıklık etti. Deneyimli Büyükelçi Sullivan, son olarak dün, eski Sovyet Devlet Lideri Mihail Gorbaçov’un Moskova’daki cenaze merasimine katılmıştı.

Sullivan, Aralık 2019’da Trump’ın aday göstermesiyle Senato’nun iki kanadından da güçlü bir onay almış, ABD Lideri Joe Biden da misyona geldikten sonra ABD Büyükelçisinin vazifesinde kalmasını istemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.