ABD’ki okul atağında ölen 21 kişinin yakınları: Polis geç davrandı

ABD’den Teksas eyaletine bağlı Uvalde kasabasında 19 çocuk ve 2 öğretmenin öldürüldüğü ilkokul saldırısı sırasında, okulun etrafında toplanan aile üyesi ve etraftakilerin silah sesleri üzerine okula girmek için tereddüt eden polise öfkelendiği belirtildi.

Okulun karşısında meskeni bulunan Juan Carranza, olay anında birtakım bireylerin dışarıda bekleyen polise, “İçeriye gidin, içeriye gidin” formunda öfkelenerek bağırdıklarını aktardı.

Carranza, polislerin okula daha erken müdahale etmeleri gerektiğini kaydederek, “Bir çok polis vardı, saldırgan ise bir taneydi.” dedi.

“Polisler hazırlıksızdı, daha fazlası yapılabilirdi”

AA’nın haberine nazaran; atakta kızı öldürülen baba Javier Cazares de AP’ye yaptığı açıklamada, saldırıyı duyduğunda okula koşarak geldiğini ve polisi hala binanın dışında toplanmaya çalışırken gördüğünü söyledi.

Polisin müdahale etmemesine öfkelenen Cazares, etrafta bekleyen öteki şahıslarla okula hamle etme fikrini gündeme getirdiğini lisana getirdi.

Cazares, “Sanırım orada birinci toplanan 5-6 babaydık, polis bizden uzaklaşmamızı istiyordu. Kendimizi umursamıyorduk, ‘acele edelim.’ dedim zira polisler yapmaları gereken hiçbir şeyi yapmıyordu. Çocuklarımızı okuldan dışarı çıkarmak istedik. Polisler hazırlıksızdı, daha fazlası yapılabilirdi.” diye konuştu.

Olaydan birkaç saat sonra Cazares, kızı Jacklyn’in yaralı olarak okuldan çıkarıldığını ve hastanede hayatını kaybettiğini öğrendiğini belirtti.

Sınıfın kapısını kilitleyip barikat kurdu

Yetkililer, saldırgan Salvador Ramos’un okula geldiği sırada okul güvenlik memuru ile karşılaştığını fakat karşılıklı ateş açılıp açılmadığı konusunda çelişkili tabirlerin olduğunu kaydetti.

Teksas Halk Güvenlik Departmanı Sözcüsü Travis Considine, Ramos’un okula girdikten sonra olay yerine gelen dışarıdaki birinci 2 polise ateş açarak yaraladığını belirtti.

Daha sonra 4. sınıfa girerek 19 öğrenci ile 2 öğretmeni vurduğu ve sınıfın kapısını kilitleyip gerisine barikat kurduğu tabir edildi.

Halk Güvenliği Yöneticisi Steve McCraw, gazetecilere, Ramos’un birinci silahını ateşlediği an ile özel polis kuvvetlerince etkisiz hale getirildiği vakit ortasında yaklaşık 40 ila 60 dakika geçtiği bilgisini paylaştı.

Washington Post’un toplumsal medyada paylaşılan etraftakilerin çektiği manzaralarda ise saldırganın olay günü lokal saatle 11.54’ten evvel okula girdiğine, polisin saldırganı etkisiz hale getirdiğini 13.06’da duyurduğuna dikkat çekildi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.