ABD’den ‘Rusya Ukrayna’da referanduma hazırlanıyor’ argümanı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, Zoom üzerinden Beyaz Saray muhabirlerine verdiği brifingde, dış siyaset gündemini kıymetlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna’nın kimi topraklarına yönelik “ilhak planı”na devam ettiğini kaydeden Kirby, “Rusya’da hükümetin, bilhassa Harkiv’de uydurma bir referandum düzenlenmesi buyruğu verdiğini öğrendik. Bu referandum hazırlıkları birkaç gün ya da hafta içinde başlayabilir. Rusya’nın bu taraftaki duyurusunu bu hafta bitmeden duyabiliriz” ifadesini kullandı.

Kirby, ABD ve memleketler arası toplumun, Ukrayna’da rastgele bir ilhakın kabul edilmeyeceği konusunda hemfikir olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Rusya’nın bu referandumun sonuçlarını manipüle etmeye çalışacağını ve Ukrayna halkının Rusya’ya bağlanmak istediği palavrasını söyleyeceğini varsayım ediyoruz. Bu dezenformasyona acil bir formda karşı çıkmak çok kıymetli. Ukrayna halkının Rusya’ya katılmak istediğine ait rastgele bir açıklama muhakkak gerçek değildir. Son 6 ayda Ukrayna halkı Rusya’ya karşı çıktığını çok net gösterdi.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.