ABD’de aşırı iklim olayları 15 milyon insanı etkiliyor

Kötü hava koşulları ABD’nin hem doğu hem batı kıyılarında etkisini sürdürürken, salı günü ülkenin kuzeydoğusunda şiddetli yağmur ve kar, uçuşları kesintiye uğrattı ve elektrik kesintilerine sebep oldu.

Olağanüstü hal ilan edildi

“Nor’easter” isimli fırtına yüzünden New York ve New Jersey eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi. Ulusal Hava Servisi, bu iki eyaleti de kapsayan Kuzeydoğu bölgesindeki 15 milyon insanın sel tehlikesi ile karşı karşıya olduğu konusunda uyarı yayınlamıştı. ABD genelinde elektrik kesintilerini takip eden PowerOutage.us isimli internet sitesine göre, yağış ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle salı günü öğleden sonra New York, Massachusetts, New Hampshire ve Vermont eyaletlerinde 260.000’den fazla evin elektriğini kesildi. Kuzeybatı Massachusetts’teki Windsor kasabasında, 71 santimetre kar kalınlığı ile rekor seviyede yağış gerçekleşti.

Küresel ısınma tehdidi

Bilim insanları, fosil yakıtlarının aşırı kullanımı yüzünden yaşanan iklim değişikliğinin, kar ve fırtınayı daha agresif hale getirdiğini belirtiyor. ABD’de kışın başlamasından bu yana, başta Kaliforniya olmak üzere birçok eyalette çok sayıda kişi sel, fırtına ve heyelan

gibi sebeplerle hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir