756 avukattan Abdullah Öcalan’la görüşme başvurusu

Fas, Filistin, Irak Kürdistan Bölgesel İdaresinden, Kuzey ve Doğu Suriye, Irak, Lübnan, Mısır, Suriye ve Ürdün’den 756 avukat, Abdullah Öcalan’ın Özgürlüğü İçin Arap Türel Teşebbüsü öncülüğünde İmralı F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK önderi Abdullah Öcalan ile başka tutuklular Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar’la görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

ASRIN HUKUK BÜROSU’NDAN AÇIKLAMA

Abdullah Öcalan’ın müdafiliğini yürüten Asrın Hukuk Ofisi, yapılan başvuruyu Twitter’dan duyurdu. Açıklamada, avukatların yaptıkları müracaata dair Süleymaniye’de açıklama yapmak istediklerini fakat asayiş güçleri tarafından engellendiği aktarıldı. Asrın Hukuk Ofisi, avukatlara yönelik engellemenin tecridin milletlerarası boyutu ve neden uğraş edilmesi gerekliliğini ortaya koyan bir örnek olduğunu vurguladı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, açıklamanın devamında, “Yazılı ve basın önünde açıklamalarını gerçekleştirerek; Sayın Öcalan’ın görüş ve ideolojisinin Kürdistan hudutlarını aştığını, Ortadoğu’nun içine girdiği krizde en güvenilebilecek tahlil gücü olduğunu ve tecridin kaldırılarak özgürlüğünün sağlanması gerekliliğini belirterek, bizlerle dayanışma gösteren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz” tabirlerine yer verildi.

Abdullah Öcalan’ın Özgürlüğü İçin Arap Tüzel Teşebbüsü öncülüğünde 756 avukatın yaptığı müracaata dair açıklaması şöyle: “PKK Başkanı Abdullah Öcalan, 24 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Türkiye son 2 yılda tecridi derinleştirerek, Sayın Öcalan’ın aile ve avukatlarıyla görüşmesini engelleniyor. Arap ülkelerinden (Mısır, Lübnan, Ürdün) ve birçok ülkeden avukatlar olarak Sayın Abdullah Öcalan’ın durumunu yakından takip ediyor, sıhhat ve güvenlik şartlarından kaygı duyuyoruz. Biz tecride karşı bir ortaya gelen avukatlar, yürüttüğümüz tartışmalar sonucunda Sayın Abdullah Öcalan’ı savunmak ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için harekete geçiyoruz. Sayın Abdullah Öcalan’ın fikir ve niyetleri, Kürdistan’ı sonlarını aşarak, ideolojisiyle her yerde yaşanan sıkıntılara tahlil sunuyor.

Bu nedenle biz Arap avukatlar, Sayın Öcalan’ı ve İmralı’da bulunan başka tutukluların haklarını savunmak için harekete geçiyoruz. Bu durum insan haklarına bağlığımızdan kaynaklanıyor. Özgürlük uğraşı de bunu gerektiriyor. Başka yandan Kürt-Arap birliğinin tarihi bir sorumluluğudur. Ayrıyeten bu toprakların huzurunu bozmak için terör örgütlerine takviye veren, hudutlarımızda çeteler toplayan ve halkımızın geleceğini, hayatını ve güvenliğini tehdit eden Türkiye faşist rejimine karşı bir sorumluluk duyuyoruz.

Ayrıca, temel insan hakları seviyesinde olan haklı gayretimize katkı sunacak birçok yasal karar bulunuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği bir grup hukuksal kararların, bilhassa söz, fikir hürriyetlerinin Türkiye tarafından ihlal edildiğini görüyoruz. Türkiye rejimi insan haklarını ve her türlü özgürlüğü ihlal ediyor. Bu uygulamalara karşı inisiyatif almak ve harekete geçmek gerekiyor.”

ADALET BAKANLIĞI’NA BAŞVURU

Açıklamada son olarak şu tabirler yer aldı: “Abdullah Öcalan’ın Özgürlüğü İçin Arap Hukuksal Teşebbüsü, Sayın Öcalan’ın ideolojisini yaymak için çalışmalar yürüteceğiz. Öteki Arap ülkelerinden hukukçuları bu teşebbüse katılmaya ve Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için birlikte çalışmaya çağırıyoruz. Tüm hayat haklarından, halkıyla ve avukatlarıyla irtibattan mahrum bırakılan Sayın Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması için gayret edeceğiz. Biz avukatlar, İmralı’ya gitmek ve Abdullah Öcalan ile görüşmek, sıhhat durumunu öğrenmek, özgürlüğünü korumak için Adalet Bakanlığı’na müracaatta bulunduk.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.