67 yaşında başladığı boksla parkinsonu nakavt etti

Emekli öğretmen Zerrin Tombuloğlu (67), 2 yıl evvel Parkinson hastalığına yakalandı. Hastalığın ilerlemesini durdurmak için 3 ay evvel boksa başlayan, yüzde 80-90 oranında güzelleşme kaydeden Tombuloğlu, “Benim bir arkadaşım da bu hastalığı yaşıyor. Hiçbir spor aktivitesi yoktu. Şu an o tekerlekli sandalyede. Boks bu hastalığı uygunlaştıran bir spor dalı” dedi.

Antalya’da yaşayan emekli öğretmen Zerrin Tombuloğlu, 2 yıl evvel Parkinson hastalığına yakalandı. Parkinson hastalığının ilerlemesini önlemek ve güzelleşmesine katkı sağlamak için araştırma yapan çocukları, anneleri Zerrin Tombuloğlu’nu boksa yönlendirdi. Etrafındaki arkadaşlarının dalga geçmesine ve yaşına aldırmayan Tombuloğlu, 3 ay evvel boksa başladı. Elinde titreme ve belindeki duruş bozukluğuyla spora başlayan Tombuloğlu, yüzde 80-90 oranında güzelleşme kaydetti. “Artık spor ömür şeklim” oldu diyen Zerrin Tombuloğlu, öbür hastalara da sporu önerdi.

BOKSA BAŞLADIĞI İÇİN ARKADAŞLARI DALGA GEÇTİ

Zerrin Tombuloğlu, hastalığın ellerindeki titremelerle başladığını anlattı. Yürürken kamburunun çıkmasından ötürü eleştirildiğini söyleyen Tombuloğlu, Parkinson hastalığına yakalandıktan sonra kızının yurt dışı kaynakları araştırdığını belirtti. Parkinson hastası şahısların tedavi hedefli boks yaptığını öğrendiklerini söyleyen Tombuloğlu, “Parkinson kas hastalığı olduğu ve istikrar sorunu olduğu için, evvel fizik tedaviye devam ettim. Sonra denemiş ve yararını görmüş şahıslardan ötürü ben de boksa başladım. Etrafımdaki arkadaşlarım oldukça dalga geçti. ‘Ay senden korktuk artık. Yanına yanaşmayalım’ dediler. Hiç düşünmediğim bir spor koluydu, hiç aklıma gelmezdi. Dengeyi ve kas gelişimini oluşturan bir spor kısmı olduğu için boksu tercih ettim. 3 aydır öğretmenimle çalışıyorum. Hoş çalışmalar yapıyoruz” dedi.

‘SPOR ÖMÜR BİÇİMİM OLDU’

Spor sonrası ellerindeki titremelerin yok denecek kadar azaldığına dikkati çeken Zerrin Tombuloğlu, “Spora başladıktan sonra o meselelerim bitti. Titremem yok. Bazen çok heyecanlandığımda orta ara titremeler oluyor lakin evvelkine göre artık yok diyebilirim. Bu sporu yapmaktan memnunum. Artık spor hayat formum oldu. Yapabileceğim kadar yapacağım” diye konuştu.

Diğer hastalara da spor yapmayı öneren Tombuloğlu, “Benim bir arkadaşım da bu hastalığı yaşıyor. Bilhassa hareketleri sınırlandı. Hiçbir spor aktivitesi yoktu. Şu an o tekerlekli sandalyede. Gözümün önündeki bir örnek bu. Hastaysan bu sporu yapmak zorundasın, yani spor yapmak zorundasın. Boks da bu hastalığı güzelleştiren bir spor dalı” dedi.

‘ELİNDEKİ TİTREMELER YÜZDE 80-90 AZALDI’

Boks hocası ve ulusal sportmen Öznur Caner Şengel, daha evvelden de Parkinson hastalarıyla çalıştığını belirterek, sportmeni Zerrin Tombuloğlu’un durumu hakkında bilgi verdi. Şengel, “Zerrin hanımın Parkinson hastalığı başlangıç seviyesinde olduğu için bizimle bağlantıya geçip boks idmanlarına başladı. Birinci başladığında sol elinde orta ara besbelli titremeler vardı. Yaklaşık 3 aydır boks yapıyoruz ve 3 ay sonra elindeki titremeler yüzde 80-90 oranında azaldı. Birçok idmanda titreme görmüyoruz. Fiziki olarak güçlendi. Bilhassa sırt, kol ve bacak kasları kısa müddette güçlendi. Kısa müddette hoş bir ilerleme kaydettik” diye konuştu.

‘HAREKET ETMEDİKLERİ İÇİN YATAĞA MAHKUM HASTALAR VAR’

İnsanların yaşı kaç olursa olsun sağlıklı bir hayat için spor yapmayı öneren Öznur Caner Şengel, “Parkinson hastalığıyla boksu yurt dışında çok fazla araştırmalar yapıldı. Parkinson, bilhassa hareket gerektiriyor. Bilhassa kaslarını güçlendirecekler ve günlük hayatlarına devam edebilecekler. Bizim 10 yıllık Parkinson hastası olan atletimiz var. Faal bir halde günlük hayatına devam ediyor. 2-3 yıllık Parkinson hastası olanlar da var. Hareket etmedikleri için şu an yatağa mahkumlar. Beşerler şayet oburunun bakımına muhtaç olmak istemiyorsa hangi seviyede olursa olsun bir biçimde spor yapmalı. Hayatı seviyorlarsa bir formda başlamalılar” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.