2023 Eurovision Müzik Müsabakası, İngiltere’de düzenlenecek

2022 yılında İtalya’da düzenlenen Eurovision’un, gelecek yıl nerede yapılacağı belirli oldu.

Şarkı yarışının Twitter hesabı üzerinden hususla ilgili açıklama yapıldı.

2023’te mesken sahibi İngiltere

Buna nazaran, İngiltere, 2023’te düzenlenecek Eurovision Müzik Yarışması’nın konut sahipliğini üstlenecek.

Bu yıl 66’ncısı düzenlenen müsabakaya “Stefania” isimli müziğiyle Ukrayna’yı temsil eden “Kaluş Orkestra” kümesi kazanmış olmasına karşın, ülkede devam eden savaş ortamı nedeniyle Ukrayna’nın 2023’teki yarışa mesken sahipliği yapamayacağı belirtildi.

Ukrayna ismine düzenleyecekler

Açıklamada, Avrupa Yayın Birliği (EBU) ve İngiliz yayın kurumu BBC’nin, 2023’teki müsabakanın Ukrayna’na ismine İngiltere tarafından düzenlenmesi konusunda uzlaştığı tabir edildi.

BBC’nin 2023’te İngiltere’de düzenlenecek müzik müsabakasının tüm tertip sorumluluğunu alacağının belirtildiği açıklamada, müsabakanın hangi kentte olacağının bu hafta içerisinde muhakkak olacağı aktarıldı.

İngiliz müzikçi ikinci oldu

AA’nın aktardığına nazaran, mayıs ayındaki son Eurovison müsabakasında, İngiltere’nin temsilcisi Sam Ryders seslendirdiği “Space Man” müziğiyle ikinci olmuştu.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Ukrayna kamu yayın kurumu UA:PBC Lideri Mykola Chernotytskyi, şunları söyledi:

“BBC’nin bizimle dayanışma göstermesinden ötürü müteşekkiriz. Birlikte bu aktifliğe Ukrayna ruhunu katabileceğimize ve bir kere daha tüm Avrupa’yı ortak kıymetlerimiz olan barış, takviye, çeşitliliği ve yeteneği kutlamak etrafında birleştireceğimize eminim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.